Trzy rodzaje burz

Burza to bardzo złożone zjawisko pogodowe. W zależności od miejsca, w którym występuje, czasu trwania, natężenia i wielu innych zmiennych przybiera rozmaite nazwy. O tej porze roku wyróżniamy burze śnieżne. Z kolei latem na Atlantyku szaleją burze tropikalne, a na Pacyfiku cyklony. Są jeszcze „derecho”, czyli burze wiatrowe, twistery i wiele innych.

Trzy burze, jeden czas

Nie tak dawno satelita pogodowy EUMETSAT uchwycił przykłady trzech typów burz. Na zdjęciu wykonanym przez satelitę odnajdziemy zwykłe burze, cyklon tropikalny i dwie bomby cyklonowe. Pierwsze rodzaje zjawisk pogodowych są powszechnie znane, natomiast rzadko słyszymy o bombach cyklonowych.

Cyklonowe bomby

Występują na ogół w średnich szerokościach geograficznych. Powstają, gdy gwałtownie zmniejsza się ciśnienie niżu związane z gwałtownym wzrostem siły cyklonu. Ta obniżka ciśnienia wynosi na ogół 24 hPa na dzień.

Prawie zawsze bomby są związane z cyklonem, który rozwinął się w zimie nad Ameryką Północną i przeszedł nad Ocean Atlantycki, zwłaszcza nad ciepłe wody Prądu Zatokowego. Mechanizm bomby jest podobny do rozwoju cyklonów tropikalnych, gdzie ocean odgrywa istotną rolę w dostarczaniu energii potrzebnej do rozwoju cyrkulacji.