Rynki Finansowe 21.12.2017


Dzisiejszą figurą dnia była inflacja z Kanady. Zarówno inflacja CPI: 2,1 % r/r (poprzednio 1,4%) jak i bazowy wskaźnik CPI: 1,3% r/r (poprzednio 0,9%) dość wyraźnie przebiła oczekiwania rynkowe. Również bazowa sprzedaż detaliczna pozytywnie zaskoczyła rynki (0,8% m/m, poprzednio 0,3% m/m). Reakcja na USDCAD była oczywista, kurs w pierwszych pięciu minutach zanurkował na ponad 60 pipsów. Jeżeli do jutra nie zobaczymy wyraźniejszego umocnienia amerykańskiego dolara to być może już jutro na „loonie” zobaczymy 1.2680. Dzisiejsze dane mogą być dość silnym argumentem do być może kolejnej podwyżki stóp procentowych w Kanadzie w pierwszym kwartale 2018 roku.
Na pozostałych głównych parach walutowych można powiedzieć, że zmienność jest w dalszym ciągu dość ograniczona, a rynki prawdopodobnie czekają już na święta.
Na najpopularniejszej kryptowalucie Bitcoin od kilku dni podtrzymywana jest sekwencja spadkowa. Co ciekawe od momentu pojawienia się kontraktów futures na giełdzie CME BTC jest dość mocno skorelowany z kontraktami.