Przyszłość baz księżycowych

Wiele firm już prezentowało światu ciekawe projekty budowy baz księżycowych i użyte w nich materiały, ale tym razem projektanci zaszaleli. Chcą oni wybudować bazy po prostu z pyłu księżycowego. Proste?! Wydawałoby się, że tak, ponieważ pyłu na Srebrnym Globie nie brakuje.

Projektanci z firmy Architectura Et Cetera (A-ETC), która zasugerowała ten pomysł chcą, by ich baza nosząca nazwę SinterHab stanęła w okolicach bieguna południowego, a dokładnie w kraterze Shackleton.

Tomas Rousek, Ondrej Doule i Katarina Eriksson zaprojektowali urządzenie Microwave Sinterator Freeform Additive Construction System (MS-FACS) potrafiące przekształcać księżycowy pył (regolit), podgrzewając go mikrofalami, w materiał idealnie nadający się do budowy obiektów.

Niestety taki projekt zakłada również wkopanie fundamentów, ale inżynierowe rozwiążą ten trudności konstruując je jeszcze na Ziemi i wysyłając je na powierzchnię Księżyca odpowiednio wcześniej. Każdy z budynków wyglądających jak membrana jest w stanie pomieścić od 7 do 8 ludzi.