Nowe szczegóły w pozycjonowaniu Google

Od dłuższego czasu Google prowadzi badania, analizy i czyni drobne modyfikacje, mające na celu szersze wykorzystanie mobilnych wersji witryn. Jeśli spojrzeć na statystyki, strony przystosowane specjalnie dla smartfonów czy tabletów odwiedzane są coraz częściej w porównaniu do stron tradycyjnych (desktopowych). Te mimo wszystko nadal dostarczają treści do indeksowania witryn w Google. Jeżeli więc dana strona posiada uboższą wersję mobilną, z gorszą treścią, użytkownik surfujący przy pomocy telefonu może i tak ujrzeć ją wyżej w wyszukiwarce, ze względu na bogactwo jej wersji desktopowej.

Tego typu zjawisko może wpłynąć negatywnie na komfort użytkowania i satysfakcję z korzystania z Google. Pozycjonowanie również nie staje się dzięki temu łatwiejsze. Pracownicy kalifornijskiego potentata doskonale zdają sobie z tego sprawę i podejmują działania zapobiegawcze.

Pierwszeństwo mobilnej wersji?

Według komunikatu Google, indeks wyszukiwania ma się zmienić. Algorytm wyszukiwarki będzie w przyszłości uwzględniał w pierwszej kolejności zawartość wersji mobilnej strony, aby określić jej pozycję w wynikach wyszukiwania czy zrozumieć jej budowę. Póki co eksperymenty prowadzone są w niewielkiej skali i z dużą dozą ostrożności. Jeżeli jednak zmiany będą niosły za sobą oczekiwane korzyści, wprowadzi się je w większym stopniu. Z pewnością będzie to miało również wpływ na pozycjonowanie. Google zapewnia, że indeks pozostanie jeden dla obu wersji stron, dementując pogłoski o utworzeniu osobnego indeksu dla stron mobilnych.

Druga strona zjawiska Google Mobile-First

Opisywane zmiany będą wpływać na pozycjonowanie. SEO jako branża w całości skoncentruje się w większym stopniu na optymalizacji stron mobilnych. Jeżeli ich treści wpływać mają zarówno na wyniki wyszukiwania na smartfonach, jak i na tradycyjnych komputerach, każdy kto zaniedbał wersję mobilną może czuć się zmobilizowany do podjęcia szybkich kroków w kierunku naprawy błędu.