Międzynarodowa Stacja Kosmiczna w centrum uwagi

Administracja prezydenta USA Donalda Trumpa zamierza wstrzymać finansowanie MSK za pośrednictwem NASA od 2025 roku – informuje „The Washington Post”, powołując się na materiały agencji. Przypuszczalnie stacja zostanie przekazana w prywatne ręce.

Przeciwko tej inicjatywie opowiedzieli się amerykańscy kongresmani. Z kolei eksperci twierdzą, że MSK w krótkim czasie nie zamieni się w dochodowy biznes.

Administracja prezydenta Donalda Trumpa zamierza „sprywatyzować” Międzynarodową Stację Kosmiczną – pisze „The Washington Post”, powołując się na dokumenty NASA.

Z informacji gazety wynika, że Waszyngton chce zawiesić finansowanie stacji za pośrednictwem agencji po 2024 roku. Biały Dom opracowuje plan przejścia MSK z sektora państwowego do prywatnego.

— Decyzja o wstrzymaniu bezpośredniego wsparcia federalnego MSK w 2025 roku nie oznacza, że sama stacja zostanie usunięta z orbity do tego czasu. Być może branża zdoła wykorzystać niektóre elementy lub możliwości MSK jako przyszłej platformy komercyjnej. NASA będzie rozszerzać partnerstwo międzynarodowe i komercyjne przez siedem lat, aby zapewnić nieprzerwany dostęp ludzi i obecność na orbicie okołoziemskiej – podkreślono w dokumencie NASA.

Oczekuje się, że we wniosku budżetowym na rok 2019 administracja będzie domagać się 150 mln dolarów „w celach rozwoju i umocnienia struktur komercyjnych i możliwości, które mają zagwarantować, że projekty komercyjne, które zastąpią MSK (potencjalnie będą zawierać elementy MSK), jeśli zajdzie taka potrzeba będą gotowe do eksploatacji”.