rynek-finansowy

Komentarz z rynków finansowych 06.02.2018

Głównym celem dla banków jest więc wywołanie inflacji, która zmniejszy siłę nabywczą pieniądza, co przełoży się na spłatę długów mniej wartościowym pieniądzem. Po wczorajszych spadkach zaobserwowaliśmy spadek rentowności obligacji amerykańskich, co jest wywołane ucieczką kapitału do bezpiecznych aktywów jakimi są jak dotąd obligacje.

Kto wie, być może zadaniem kapitału spekulacyjnego na giełdach jest obniżenie rentowności obligacji, ponieważ dla USA wysokie rentowności są o wiele większym problemem niż przewartościowane giełdy. Warto również zaznaczyć, że rynek obligacji jest o wiele większym rynkiem niż cały rynek akcji.

Tak więc warto zwracać uwagę na nowe tegoroczne szczyty na obligacjach amerykańskich, ponieważ rekordowe rentowności mogą być pretekstem do wyprzedaży akcji, co wywoła obniżkę rentowności obligacji. Sam spadek nie musi być akurat wywołany przez potężny kapitał. Wystarczy, że większość algorytmów w podobny sposób odczyta sygnał płynący z rynku i nagle większość będzie grała na spadki lub zamykała swoje wcześniejsze pozycje.

Jeżeli połączymy tego typu zachowanie rynkowe z mało płynnymi godzinami, to nie duży kapitał jest w stanie wywołać nawet 5-6 % spadki.