iPhone liderem sprzedaż w Chinach

Apple było jedyną zagraniczną marką, która w 2017 r. zdołała uplasować swoje smartfony w 10-tce najlepiej sprzedających się telefonów w Chinach, donosi serwis CNBC.

Według danych Counterpoint Research, IPhone 7 Plus zdobył 2,8 proc. udział w sprzedaży na największym rynku smartfonów na świecie. Na piątym miejscu rankingu uplasował się mniejszy model, iPhone 7 (2,4 proc.).

Palmę pierwszeństwa zdobył chiński Oppo R9, którego udział oszacowano na 3 proc.

Wysokie pozycje iPhone 7, który wszedł na rynek we wrześniu 2016 r. zostały podtrzymane po udanym początku ubiegłego roku i obniżce cen w drugim półroczu. W przypadku modelu iPhone 7 Plus ze 128 GB pamięci wewnętrznej cena została zredukowana o 16 proc.

Pozostałe miejsca w topowej 5-tce przypadły telefonom Vivo X9 i Oppo A57.

Poprzednie dwa lata Apple nie mogło zaliczyć do specjalnie udanych na chińskim rynku, najbardziej konkurencyjnym w tym segmencie na świecie. Ostatnie wyniki pokazują jednak oznaki zmiany sytuacji. W czwartym kwartale roku finansowego przychody giganta technologicznego z Cupertino zrealizowane za Wielkim Murem wzrosły bowiem o 12 proc.

Przez wiele lat dominującym graczem w Państwie Środka była południowokoreański Samsung, jednak obecnie rynek kontrolowany jest przez lokalnych producentów.

W trzecim kwartale 2017 r., według danych IDC, chińskie Huawei kontrolowało 19,4 proc. w rynku, a następne pozycje należały do Oppo, Vivo, Xiaomi i Apple.

Zamiast wypełniać rynek szeroką gamą modeli (tak jak np. Samsung), OPPO oferuje raczej ograniczoną liczbę telefonów i ma większe możliwości promocji kluczowych produktów  – ocenia, analityk Counterpoint, James Yan.