Gram – kryptowaluta od Telegram

Komunikator internetowy Telegram Pawła Durowa zapowiedział wprowadzenie własnej kryptowaluty – pisze TechCrunch, powołując się na różne źródła.

Kryptowaluta miałaby zostać oparta na blockchainach trzeciej generacji — Telegram Open Network (TON). Będzie nazywać się Gram.

Środki na ten projekt pochodziłyby z ICO (Initial Coin Offering). Zakłada się, że będzie on dość duży, bo zostanie zdrożony nie w imieniu nowego start-up, a projektu, który już jest znany na rynku.

Jak informuje TechCrunch, Telegram rozpatruje możliwość przyciągnięcia kapitału w wysokości 500 mln dolarów w ramach przedsprzedaży, a potencjalny całkowity koszt tokenów wyniesie od 3 do 5 mld dolarów. Są to wstępne wyliczenia i mogą być później skorygowane.

W przedsprzedaży inwestorzy, którzy nie należą do bliskiego otoczenia Durowa, będą musieli prawdopodobnie wnieść wkład w wysokości co najmniej 20 mln dolarów w oficjalnej walucie, a nie kryptowalucie. 4% lub 200 mln jednostek Gram, zarezerwuje zespół programistów na cztery lata. 52% będzie należeć do komunikatora, aby uchronić się przed spekulacjami. Reszta – 44% — znajdzie się w publicznej i prywatnej sprzedaży. Handel kryptowalutą będzie się odbywał na giełdzie i za pośrednictwem aplikacji Telegram.

Ponadto komunikator uruchomi własny portfel elektroniczny w czwartym kwartale tego roku.