Artefakty z XIII wieku pod wybrzeżem Wietnamu

Archeolodzy wydobyli z wraku sprzed ponad 700 lat, spoczywającego u wybrzeży Wietnamu, 4 tys. przedmiotów –po informował serwis internetowy United Press International.

Odkrycia wraku statku handlowego z XIII wieku dokonano na dnie morskim u wybrzeży prowincji Quang Ngai w Regionie Wybrzeża Południowo-Środkowego Wietnamu.

Podczas przeprowadzonych w ubiegłym miesiącu prac wydobyto z wraku około 4000 przedmiotów, w tym monety i dobrze zachowane wyroby ceramiczne, które udało się przetransportować na powierzchnię bez uszkodzeń.

Według archeologów, statek miał 20 metrów długości, jego szerokość wynosiła 5 metrów, a kadłub miał 13 przedziałów ładowni.

Ślady na artefaktach zebranych z ładowni 4, 5 i 6 wskazują, że na statku wybuchł pożar, który mógł przyczynić się do jego zatonięcia.

Jak poinformował Nguyen Dinh Chien z Narodowego Muzeum Historycznego, sam kadłub statku o unikalnej konstrukcji ma dużą wartość historyczną, a jego zbadanie przyczyni się do poszerzenia wiedzy o budowie dawnych okrętów w Azji.